UF-företag

Hej, jag har ett nystartat UF-företag och vi säljer ett miljövänligt tvätt- och sköljmedel. Är det förbjudet för oss att kalla våra produkter ekologiska? eller måste man ha någon certifiering?
Elsa Ohlsson Rapportera olämpligt innehåll

Kommentarer

  • Hej Elsa, tack för din fråga!

    För att du ska kunna sälja dina produkter som ekologiska eller KRAV-märkta måste du vara certifierad, det kräver EU:s förordning för ekologisk produktion och även KRAVs regler. För att din produktion ska kunna bli certifierad måste du ingå ett avtal med ett godkänt kontrollorgan där du förbinder dig att följa KRAVs regler eller EU:s regler för ekologisk produktion och ta emot kontrollbesök.

    Det är EU:s förordning för ekologisk produktion som bestämmer att ordet ekologisk alltså inte får användas för livsmedel när produktionen inte är certifierad för ekologisk produktion.

    Du hittar lagstiftningen här, se artikel 23 och 24: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SV/TXT/?qid=1584449950751&uri=CELEX:32007R0834

    Vänligen,
    Hanna
    Kommunikatör

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.